III NIEDZIELA WIELKANOCY

1. W dzisiejszą niedziele rozpoczynamy XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny i VIII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego pod hasłem: " Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele ". Na czytanie zostały wybrana fragmenty Dziejów Apostolskich. Tydzień Biblijny ma nam pomóc w lepszym zapoznaniu się z Pismem Świętym jako źródłem wiary chrześcijańskiej albowiem wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Zachęcamy do indywidualnej lektury Pisma Świętego.

2. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 17.00 modlić się będziemy w intencji Legionu Maryjnego naszej parafii. Zapraszamy chętne panie i panów także do udziału w spotkaniach legionowych przy naszej parafii.

3. We wtorek 16 dzień miesiąca, po Mszy św. modlitwy za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II i błogosławieństwo relikwiami świętego Papieża. Przede Mszą św. możemy napisać swoje intencje Możemy zapisać swoje intencje modlitewne, które zostaną odczytane podczas nabożeństwa.

4. Od środy tego tygodnia rozpocznie się w naszej parafii peregrynacje ikony Świętej Rodziny. Ikona będzie nawiedzała domy rodzin Kościoła Domowego. Począwszy od 24 kwietnia, przez cały tydzień po Mszy św. o godz. 18.00, rodziny Kościoła Domowego naszej parafii, będą sobie przekazywały ikonę.

5. W piątek 19 kwietnia po Mszy św. popołudniowej spotkanie dla kandydatów do bierzmowania. Bierzmowanie w naszej parafii, w poniedziałek 29 kwietnia o godz. 18.00.

6. W sobotę o godz. 16.00 spotkanie dla najmłodszych ministrantów. Prosimy rodziców aby swoje dzieci, chętne do służby ołtarza przywieźli do kościoła na specjalną dla nich naukę służenia do Mszy św.

7. Ofiary jakie złożymy na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczone będą na  Archidiecezjalne Seminarium Duchowe w Lublinie. Także w przyszłą niedzielę, kazania w naszym kościele wygłosi ks. Łukasz Gron z Ukrainy. Ks. Łukasz pochodzący z Chełma od 2022 r. pracuje w par. pw. Matki Bożej Fatimskiej w Podilsku na południu Ukrainy. Parafia liczy ok. 20 osób, ks. Łukasz prowadzi tam pracę duszpasterską, remontuje kaplice i plebanie. Po Mszy św. ks. Łukasz  będzie zbierał ofiary do puszki na prace przy parafii w Podilsku.

8.  W dniach 7-13 lipca organizowana jest XIV Chełmska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Zapisać się na nią można przez formularz  internetowy dostępny na stronie www i profilu facebokowym organizatorów. Więcej informacji na plakacie w gablocie.

9.  Duszpasterstwo Młodzieży Chełm Młodzi z Jezusem zaprasza uczniów klas 8, szkoły średniej i studentów na Bal Młodych: Pójdę w trampkach. Zapisy na bal są prowadzone przez formularz internetowy dostępny na stronie www i profilu facebokowym organizatorów. Więcej informacji na plakacie w gablocie.

10. Parafia Żmudź w dniach od 27.07- 02.08.2024 organizuje autokarową pielgrzymkę do Rzymu, Loretto, San Giovanni Rotondo, Asyżu i innych miejscowości. Pielgrzymka jest 10-cio dniowa, cena 2900 zł + 35 Euro. Szczegółowe informacje w gablocie przykościelnej.

11. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim czasie na potrzeby kościoła, jeszcze nie odczytywane : zul. Muzyki- 50 zł, jako Jałmużna Wielkopostna od Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca – 205 zł, z ul. Rolniczej – 60 zł, z ul. Jagiellońskiej- 100 zł. Za wszystkie ofiary i za wszelką pomoc składamy Bóg zapłać.

12. Prasa katolicka: Tygodnik Niedziela , Gość Niedzielny i inne czasopisma  - zachęcamy do czytelnictwa.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

(do odczytania w ramach ogłoszeń w Niedzielę Palmową)

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie,  wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego.

Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę,

której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia,

które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie.

Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy

z tym związane.

Gdańsk, 21 marca 2024 roku