Historia Parafii

Początki parafii sięgają 1985 r., kiedy to ks. abp. Bolesław Pylak, biskup lubelski i ks. inf. Kazimierz Bownik, dziekan dekanatu Chełm-Wschód, od wojewody chełmskiego uzyskali zgodę na budowę punktu katechetycznego

W listopadzie 1986 r. postawiony został krzyż i poświęcony plac pod budowę. Od Wielkiej Nocy 1987 r. Msze św. w niedziele i święta były odprawiane w naprędce przygotowanej wiacie. Tego samego roku rozpoczęte zostały prace przy budowie kościoła z połączonym kompleksem plebanii . Obiekt został zaprojektowany przez chełmskiego architekta Wojciecha Palkę.

Z uwagi na przyjęty tytuł przyjęto koncepcję, że powstająca bryła architektoniczna ma przypominać płomienie .

Od początku kierowanie budową zostało powierzone ks. Marianowi Wysockiemu, wikariuszowi parafii Mariackiej w Chełmie od 1978 r.

Dopiero 4 marca 1988  rozpoczęto odprawianie Mszy św. w dolnym kościele, ks. Bp ordynariusz utworzył samodzielny ośrodek duszpasterski.

Parafia zaś została erygowana  6 czerwca 1990 roku. Teren jej został wyłączony z parafii Mariackiej, z ok. 6 tys. wiernymi i obejmuje osiedle Działki, Antonin i Srebrzyszcze. Naturalnym porządkiem, jej proboszczem został ks. M. Wysocki. Dzięki zdolnościom organizacyjnym proboszcza i zaangażowaniu parafian podstawowe prace przy kościele zostały zakończone już w 1992 r. Jest to świątynia jednonawowa, nad wejściem usytuowany został znacznych rozmiarów chór, w formie amfiteatru.

W prezbiterium zamieszczony został stylizowany krzyż, nawiązujący do krzyża franciszkańskiego. Po lewej stronie nawy umieszczony został obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a po prawej Św. Brata Alberta (na terenie parafii w 1990 r. powstało schronisko dla bezdomnych im. tego świętego). Dach jest płaski, pokryty blachą, posadzki wyłożone zostały granitowymi płytami, z wmontowanym ogrzewaniem podłogowym. Wykonane zostały ławki,  zainstalowano elektroniczne organy, znalazła się ofiarodawczyni na konfesjonały. Po lewej stronie ołtarza znajduje się przejście do zakrystii i plebanii,gdzie usytuowana została kancelaria parafialna, sale konferencyjne, punkt Caritasu oraz część mieszkalna.